Zajęcia z udziałem kota

Zajęcia z udziałem zwierząt można najogólniej podzielić na dwie grupy:
– AAT (animal-assisted therapy), w których zwierzę spełnia określoną rolę w szerszym procesie leczenia. Program AAT jest dobierany ściśle pod indywidualne potrzeby pacjenta, ustala się konkretny cel terapii, a cały jej przebieg podlega ścisłej dokumentacji. Ten rodzaj pracy ze zwierzęciem przebiega w obecności felinoterapeuty oraz tzw. providera (terapeuty głównego), czyli osoby posiadającej wykształcenie i uprawnienia pozwalającej na samodzielne prowadzenie procesu terapeutycznego (np. pedagoga, psychologa itp.).
– AAA (animal-assisted activity) służące edukacji, rekreacji, wzrostowi motywacji do działania oraz ogólnej poprawie samopoczucia i jakości życia na skutek kontaktu ze zwierzęciem. W przypadku AAA nie wymaga się budowy planu terapii oraz sporządzania jej bieżącej dokumentacji, cele spotkań mogą być tworzone w krótkiej perspektywie. Zajęcia AAA co do zasady prowadzone są w grupach.

W ramach oferowanych przeze mnie usług możliwe jest prowadzenie zajęć z obu wymienionych powyżej grup, jednak w przypadku AAT konieczna jest współpraca z terapeutą głównym, z którym wspólnie uzgodnimy plan i zakres udziału kota w procesie leczenia.

Moja oferta skierowana jest szczególnie do:
– szkół i przedszkoli specjalnych oraz integracyjnych
– ośrodków stałego lub dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych
– ośrodków stałego lub dziennego pobytu dla osób starszych
– właścicieli i pracowników gabinetów terapeutycznych
– osób indywidualnych zmagających się z kłopotami zdrowotnymi, w których ukojenie przynieść może kontakt z kotem

Zwierzętami pracującymi ze mną są dwa kocury rasy tonkijskiej: Rufus i Diego.